fbpx

Karta wędkarska. Czy jest potrzebna?

Karta wędkarska. Czy jest potrzebna?

Wędkarstwo to pasjonujące hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Jednak przed rozpoczęciem przygody z wędkowaniem warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby wędkować zgodnie z prawem oraz w zgodzie z przyrodą.

Co trzeba wiedzieć?

Otrzymujemy wiele zapytań odnośnie tego, czy karta wędkarska jest potrzebna i czy jest obowiązkowa do łowienia ryb? Zgodnie z polskim prawem, aby łowić na wodach śródlądowych, należy posiadać kartę wędkarską. Jest to dokument ważny dożywotnio, który jest wydawany przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Możliwość wyrobienia karty wędkarskiej posiadają dorośli oraz młodzież od 14 roku życia. Przed jej otrzymaniem należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania, które są określone w Ustawie o rybactwie śródlądowym oraz w rozporządzeniach do niej wydanych.

Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski, największa organizacja zrzeszająca miłośników tego hobby. Po przygotowaniu się do egzaminu, który obejmuje znajomość przepisów i warunków chowu, hodowli oraz połowu organizmów żyjących w wodzie, należy przystąpić do egzaminu przed komisją egzaminacyjną. Po pomyślnym zdaniu egzaminu i otrzymaniu zaświadczenia, należy złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego.

Jeziora gospodarstwa Lutom, a karta wędkarska

Aby wędkować na jeziorach gospodarstwa Lutom, również powinno się posiadać kartę wędkarską, jednakże najważniejszym dokumentem, który to umożliwia jest zezwolenie wędkarskie, które zakupić można na stronie zezwolenia-lutom.pl lub w punktach sprzedaży. W trakcie kontroli nasi strażnicy sprawdzają głównie zezwolenie wędkarskie, natomiast służby takie jak Państwowa Straż Rybacka, Straż Leśna lub Policja będą wymagały okazania również karty wędkarskiej.

Karta wędkarska, a legitymacja członkowska

Warto zwrócić uwagę na to, że Karta wędkarska to nie jest ten sam dokument co legitymacja członkowska PZW. Wiele osób traktuje to na równi, co jest błędem. Karty wędkarskiej nie opłaca się co roku, tak jak legitymacji PZW.

Karta wędkarska do 14 lat / dla obcokrajowca

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy muszą posiadać kartę wędkarską. Osoby, które nie ukończyły 14 lat, mogą łowić pod opieką osoby pełnoletniej, która posiada taką kartę oraz ma zakupione zezwolenie. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnieni są również obcokrajowcy, którzy wystarczy, że będą posiadać w trakcie wędkowania dokument tożsamości oraz ważne zezwolenie wędkarskie.

Egzamin na kartę wędkarską

Pierwszym etapem, żeby wyrobić kartę wędkarską jest zgłoszenie się do najbliższego koła PZW. Spis poszczególnych kół można znaleźć na stronie: https://www.pzw.org.pl/home/znajdz

Dla przykładu proces zdobywania karty wędkarskiej w kole nr 119 Sieraków:

1. Należy na konto koła wpłacić 70 zł. Tytułem opłaty za egzamin. Z opłaty zwolnione są osoby od 14 do 19 lat

2. Przelew należy dokonać na konto :

  POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI OKRĘG POZNAŃ

  KOŁO 119 SIERAKÓW UL. WRONIECKA 25 64-410 SIERAKÓW

  85 9082 0005 0000 0114 2000 0010

  3. Z dowodem wpłaty należy skontaktować się z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej panem T. Wiśniewskim pod nr 607860190 i uzgodnić termin egzaminu w siedzibie koła na ul. Wronieckiej 25 ( budynek Zespołu Szkół w Sierakowie) z zakresu regulaminu amatorskiego połowu ryb, regulamin dostępny do nabycia
  u skarbnika koła.

  4. Po zdaniu egzaminu otrzymamy zaświadczenie, z którym należy się udać do Starostwa w Międzychodzie do wydziału Ochrony Środowiska, należy wypełnić formularz ( zał.1) i przelać na konto kwotę 10 zł (zał.2) i złożyć wszystkie dokumenty: zaświadczenie, wypełniony formularz, potwierdzenie opłaty, 1 zdjęcie

  Karta wędkarska online

  Na obecną chwilę nie ma uregulowań prawnych, które pozwalają na przeprowadzenie pełnego procesu egzaminacyjnego przez internet. Natomiast istnieje serwis www.kartawedkarska.pl, który powstał, aby zarówno wspomóc proces przygotowania do egzaminu oraz wstępnego egzaminowania kandydatów na wędkarzy, jak i sprawdzić wiedzę już wędkujących.

  Podsumowując, aby rozpocząć wędkarską przygodę na polskich wodach śródlądowych, potrzebujesz Karty wędkarskiej. Zdanie egzaminu z przepisów dotyczących wędkowania i uzyskanie tego dokumentu to niezbędny krok w procesie. Przygotuj się, zgłębiaj wiedzę na temat wędkarstwa i ciesz się pięknem polskiej przyrody podczas wędkowania, zwłaszcza na urokliwych jeziorach Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego i Szamotulskiego. Pamiętaj jednak, że jako wędkarz ponosisz również odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska i zasobów wodnych. Zawsze dbaj o porządek nad wodą i stosuj się do limitów połowowych oraz szanuj przyrodę i innych wędkarzy.

  Wszelkie informacje dotyczące naszych poszczególnych jezior znajdują się TUTAJ

   Życzymy udanych połowów i niezapomnianych chwil na łonie natury!

  1 thought on “Karta wędkarska. Czy jest potrzebna?”

  1. Wędkarstwo to dla mnie pasjonujące hobby, jednak teraz widzę, jak istotne jest poznanie przepisów i obowiązków. Karta wędkarska to kluczowy dokument, a zdobywanie jej wiąże się z egzaminem. Cieszę się, że istnieją źródła, które pomagają przygotować się do tego kroku. Odpowiedzialność za ochronę przyrody i zasobów wodnych to nieodłączna część tej przygody.

  Leave a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *