fbpx

Pierwsze kroki wędkarza

jak zacząć?

Pierwsze kroki Wędkarza

Poszukujesz nowej pasji? Chciałbyś lub chciałabyś spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zmienić otoczenie? Zastanawiasz się jak zacząć wędkować?  A może dostałaś lub dostałeś od kogoś bliskiego sprzęt wędkarski, który od dawna kurzy się w garażu?

 

Jeżeli chciałabyś lub chciałbyś zacząć łowić ryby to na tej stronie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą Ci rozpocząć przygodę z wędkarstwem na naszych urokliwych jeziorach!

krok 1

Zdobycie wiedzy teoretycznej

Każdy wędkarz powinien znać przepisy prawne dotyczące amatorskiego połowu ryb oraz posiadać kartę wędkarską. Jeżeli ukończyłaś lub ukońzyłeś 14 rok życia masz prawo ubiegać się o taki dokument.  Pierwszym krokiem jest przystąpienie do egzaminu ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed uprawnioną komisją egzaminacyjną działającą na terenie powiatu właściwego pod względem twojego miejsca zamieszkania. Przystąpienie do egzaminu związane jest z koniecznością uiszczenia składki egzaminacyjnej w wysokości ok. 80 zł. 

Przystąpić do egzaminu można np. w kole PZW w Sierakowie. Informacje jak umówić się na egzamin znajdują się >>TUTAJ<<

Po zaliczeniu egzaminu otrzymuje się stosowne zaświadczenie. Następnie należy skierować się do starosty (prezydenta miasta) właściwego dla miejsca zamieszkania i wystąpić o wydanie karty wędkarskiej. Niezbędne do tego będą:

  • wniosek o wydanie karty wędkarskiej(można otrzymać na miejscu),
  • zaświadczenie o zaliczeniu egzaminu,
  • aktualna fotografia (taka jak do dowodu osobistego),
  • potwierdzenie wpłaty za wydanie karty wędkarskiej – 10 zł;
  • dowód tożsamości.

Po uzyskaniu karty wędkarskiej należy zapoznać się z regulaminem wędkowania na jeziorach Gospodarstwa Lutom. Po zapoznaniu się z nim będziesz mogła lub mógł zacząć łowić ryby.

Wędkarstwo jest to sport oraz hobby, które posiada wiele odmian, jednak Internet jest tak rozległym źródłem wiedzy, że znalezienie odpowiednich informacji i różnorodnych wskazówek nie stanowi problemu. Podstawowe informacje dotyczące wędkarstwa spławikowego oraz wędkarstwa spinningowego znajdują się na naszym blogu.

krok 2

Wybór jeziora

W naszej ofercie znajduje się aż 16 jezior, które położone są w obrębie siedmiu gmin na obszarze Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego i Szamotulskiego. Większość z nich znajduje się na terenie Krainy 100 Jezior. Spis jezior oraz szczegółowe informacje dotyczące każdego jeziora znajdują się poniżej.

Jeziora zostały również zaprezentowane na naszym kanale YouTube, gdzie poza filmami prezentującymi jeziora znajdują się również filmy instruktażowe z dojazdem do poszczególnych jezior.

krok 3

Zakup zezwolenia wędkarskiego

Każdy wędkarz wędkujący na naszych jeziorach zobowiązany jest do posiadania pozwolenia na łowienie ryb czyli zezwolenia wędkarskiego. Zezwolenie takie można w szybki i łatwy sposób zakupić w wersji elektronicznej (eZezwolenie)

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem zakupu e Zezwolenia na pewno zastanawiasz się gdzie kupić pozwolenie wędkarskie? Zakupu można dokonać również stacjonarnie w punktach sprzedaży, które wymienione są poniżej.

Na pewno zastanawia Cię ile kosztuje zezwolenie wędkarskie? Cena zezwolenia wędkarskiego dziennego z brzegu wynosi zaledwie 30zł. Natomiast pełny cennik zezwoleń wędkarskich znajduje się poniżej.

PODSUMOWANIE

Pierwsze kroki Wędkarza

Wędkarstwo według nas to najlepszy sposób na odreagowanie napięcia nagromadzonego w ciągu tygodnia pracy. To chwile relaksu, które od czasu do czasu przerywa emocjonujące branie.

Jeżeli nie jesteś pewien czy wędkarstwo to pasja dla ciebie i nie chcesz póki co wyrabiać karty wędkarskiej poszukaj w swoim otoczeniu osoby, która już wędkuje i wybierze się razem z Tobą nad wybrane jezioro, aby pokazać jak fantastyczna jest to pasja. 

Wędkarstwo to sport, który daje ogrom satysfakcji. Potwierdzeniem tego jest galeria zdjęć zadowolonych wędkarzy łowiących na naszych jeziorach.

Wędkarstwo to świetna okazja do spędzenia czasu z najbliższymi, w otoczeniu natury i spokoju. Dodatkowo przebywając nad wodą mamy możliwość poznania pasjonatów wędkarstwa, którzy udzielą przydatnych wskazówek. Kiedy raz poznasz smak satysfakcji po udanym połowie, będziesz coraz częściej sięgał po wędkę.

Nie zwlekaj, już teraz wybierz odpowiednie jezioro dla siebie, kup zezwolenie i zacznij swoją przygodę z wędkarstwem!

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik wyjaśnił jak zacząć wędkowanie. Jeżeli masz więcej pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz lub stronę na facebook’u.

Autor fotografii na stronie wojtekdroniarz.pl