fbpx

Częste pytania (FAQ)

Częste pytania (FAQ)

Pytania dotyczące zasad wędkowania

Zgodnie z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985 r. wraz z późniejszymi zmianami, wędkarz powinien mieć kartę wędkarską. Przepis ten nie dotyczy obcokrajowców. Najważniejszym dokumentem jaki musi posiadać wędkarz jest zezwolenie na amatorski połów ryb.

NIE. Opłaty PZW (Polski Związek Wędkarski) nie mają nic wspólnego z jeziorami gospodarstwa Lutom.

Zezwolenie można zakupić na stronie www.zezwolenia-lutom.pl lub w stacjonarnych punktach sprzedaży, które wymienione są >>TUTAJ<<

Stałe zezwolenie ważne jest od dnia zakupu do ostatniego dnia sezonu wędkarskiego czyli do 31 grudnia

Wędkowanie z brzegu w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca) dozwolone jest przez cały rok. Wędkowanie w nocy dozwolone jest od 1 maja do 31 grudnia. Wędkowanie z łodzi dozwolone jest od 1 maja (na jeziorze Bytyńskim od 1 czerwca) do 31 grudnia.

Jeden wędkarz może wędkować na 2 wędki spławikowe lub gruntowe LUB na jedną wędkę spinningową LUB na jedną wędkę na lodzie.

Limit ilościowy dzienny lub dobowy złowionych ryb ogranicza się do: 2 szt. ryby drapieżnej (sandacz, szczupak, sum, węgorz), 2kg okonia, 2 szt. karpia. Ilość pozostałych gatunków ryb ogranicza się do 3kg łącznie.

Na jeziorze Białokoskim zabierać można jedynie sumy, reszta złowionych ryb musi zostać wypuszczona do jeziora z zachowaniem należytej staranności w sposób nie pogarszający znacząco ich kondycji zdrowotnej.

Ustala się wymiar ochronny: szczupak do 50cm od 75cm, sandacz do 50cm od 75cm, okoń do 20cm od 40cm, węgorz do 50cm od 75cm, sum do 70cm, karp do 35cm od 60cm

Oznacza to, że ryba poniżej oraz powyżej wymiaru ochronnego musi zostać wypuszczona do jeziora z zachowaniem należytej staranności w sposób nie pogarszający znacząco jej kondycji zdrowotnej.

Wędkarz ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez osobę upoważnioną do rybactwa, okazać zezwolenie, kartę wędkarską, sprzęt wędkarski i złowione ryby.

Wędkarz odpowiada za porządek w miejscu połowu oraz ma obowiązek zabrać swoje śmieci i pozostawić miejsce połowu w czystości

Zezwolenie zakupione w formie elektronicznej na stronie www.zezwolenia-lutom.pl należy posiadać przy sobie w wersji elektronicznej lub papierowej. Brak możliwości okazania zezwolenia w formie elektronicznej jest równoznaczne z brakiem zezwolenia, co skutkuje konsekwencjami karnymi.

Na wszystkich jeziorach gdzie dozwolone jest wędkowanie z łodzi są wyznaczone miejsca do wodowania łodzi.

Na jeziorze Bytyńskim wodowanie łodzi wędkarskich dozwolone jest wyłącznie na terenie „Rybakówki” w Bytyniu.

 

NIE MOŻNA. Zabrania się wywozu zestawów karpiowych oraz zrywkowych jednostkami pływającymi (Ustawianie markerów oraz nęcenie z jednostki pływającej do odległości nie większej niż 50m od linii brzegowej jeziora)

Od 2023 trolling na jeziorach gospodarstwa Lutom jest dozwolony w okresie od 1 maja (na jeziorze Bytyńskim od 1 czerwca) do 31 grudnia. Dozwolony jest połów metodą trollingową z zachowaniem 1 wędka na osobę i maksymalnie 2 wędki na jednostkę pływającą.

Pływanie z silnikiem spalinowym dozwolone jest jedynie na jeziorze Chrzypskim w okresie od 1 czerwca do 30 września. Na pozostałych jeziorach pływać można jedynie na silniku elektrycznym.

Zbiór informacji

Najważniejsze odnośniki do informacji dotyczących wędkowania na jeziorach gospodarstwa Lutom

Regulamin

Zasady amatorskiego połowu ryb na jeziorach gospodarstwa Lutom

Punkty sprzedaży

Stacjonarne punkty sprzedaży zezwoleń wędkarskich

eZezwolenia

Zakup elektronicznego zezwolenia przez stronę internetową

Jeziora w ofercie

Spis wszystkich jezior w ofercie gospodarstwa Lutom

Poradnik

Poradnik jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem