1. Zezwolenia stałe
Jedno zezwolenie na wiele jezior
Rezygnujemy ze sprzedaży zezwoleń stałych na poszczególne jeziora. Zezwolenia całoroczne można zakupić w dwóch opcjach na 14 lub 15 jezior gospodarstwa Lutom
Zakupić można następujące rodzaje zezwoleń:
Rezygnujemy ze sprzedaży zezwoleń stałych na poszczególne jeziora. Zezwolenia całoroczne można zakupić w dwóch opcjach na 14 lub 15 jezior gospodarstwa Lutom
•Zezwolenie z brzegu 590zł
•Zezwolenie z brzegu i z łodzi 790zł
•Zezwolenie z brzegu 990zł
•Zezwolenie z brzegu i z łodzi 1190zł
14 jezior gospodarstwa Lutom dotyczy jezior: Barding, Buszewskie, Chrzypskie, Jaroszewskie, Lubocześnickie, Lubosińskie Duże i Małe, Lubosz Kuchenne, Mormin, Orliczko, Pamiątkowskie, Pniewskie, Psarskie i Zajączkowskie.
Połów z łodzi możliwy na jeziorze: Bytyńskie, Buszewskie, Chrzypskie, Jaroszewskie, Lubosińskie Duże i Małe, Pamiątkowskie, Pniewskie, Psarskie i Zajączkowskie
Zezwolenie stałe dotyczy wędkowania z brzegu w dzień i w nocy oraz z łodzi zgodnie z okresami podanymi w regulaminie.
Poza zezwoleniami stałymi zakupić można zezwolenia jedno lub kilkudniowe na poszczególne jezioro w ofercie.
30zł
60zł
60zł
Podane ceny dotyczą wszystkich jezior w ofercie
Połów z łodzi możliwy na jeziorze: Białokoskie, Bytyńskie, Buszewskie, Chrzypskie, Jaroszewskie, Lubosińskie Duże i Małe, Pamiątkowskie, Pniewskie, Psarskie i Zajączkowskie
Zezwolenie dzienne obowiązuje od wschodu do zachodu słońca danego dnia. Zezwolenie dobowe obowiązuje 24h od godziny podanej przy zakupie zezwolenia.
Od 2023 roku jezioro Białokoskie jest łowiskiem typu „Złów i wypuść”, więc obowiązuje na nim osobny regulamin.
•Dzienne 30zł
•Dobowe 60zł
•Dzienne 60zł
•Z brzegu i łodzi 690zł
Zezwolenie stałe na jezioro Białokoskie dotyczy tylko i wyłącznie jednego łowiska. Zezwolenie to umożliwia wędkowania z brzegu w dzień i w nocy oraz z łodzi zgodnie z okresami podanymi w regulaminie.
Zezwolenie dzienne obowiązuje od wschodu do zachodu słońca danego dnia. Zezwolenie dobowe obowiązuje 24h od godziny podanej przy zakupie zezwolenia.
Zgodnie z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985 r. wraz z późniejszymi zmianami, wędkarz powinien mieć kartę wędkarską. Przepis ten nie dotyczy obcokrajowców. Najważniejszym dokumentem jaki musi posiadać wędkarz jest zezwolenie na amatorski połów ryb.
NIE. Opłaty PZW (Polski Związek Wędkarski) nie mają nic wspólnego z jeziorami gospodarstwa Lutom.
Zezwolenie można zakupić na stronie www.zezwolenia-lutom.pl lub w stacjonarnych punktach sprzedaży, które wymienione są >>TUTAJ<<
Stałe zezwolenie ważne jest od dnia zakupu do ostatniego dnia sezonu wędkarskiego czyli do 31 grudnia
Wędkowanie z brzegu w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca) dozwolone jest przez cały rok. Wędkowanie w nocy dozwolone jest od 1 maja do 31 grudnia. Wędkowanie z łodzi dozwolone jest od 1 maja (na jeziorze Bytyńskim od 1 czerwca) do 31 grudnia.
Jeden wędkarz może wędkować na 2 wędki spławikowe lub gruntowe LUB na jedną wędkę spinningową LUB na jedną wędkę na lodzie.
Limit ilościowy dzienny lub dobowy złowionych ryb ogranicza się do: 2 szt. ryby drapieżnej (sandacz, szczupak, sum, węgorz), 2kg okonia, 2 szt. karpia. Ilość pozostałych gatunków ryb ogranicza się do 3kg łącznie.
Na jeziorze Białokoskim zabierać można jedynie sumy, reszta złowionych ryb musi zostać wypuszczona do jeziora z zachowaniem należytej staranności w sposób nie pogarszający znacząco ich kondycji zdrowotnej.
Ustala się wymiar ochronny: szczupak do 50cm od 75cm, sandacz do 50cm od 75cm, okoń do 20cm od 40cm, węgorz do 50cm od 75cm, sum do 70cm, karp do 35cm od 60cm
Oznacza to, że ryba poniżej oraz powyżej wymiaru ochronnego musi zostać wypuszczona do jeziora z zachowaniem należytej staranności w sposób nie pogarszający znacząco jej kondycji zdrowotnej.
Wędkarz ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez osobę upoważnioną do rybactwa, okazać zezwolenie, kartę wędkarską, sprzęt wędkarski i złowione ryby.
Wędkarz odpowiada za porządek w miejscu połowu oraz ma obowiązek zabrać swoje śmieci i pozostawić miejsce połowu w czystości
Zezwolenie zakupione w formie elektronicznej na stronie www.zezwolenia-lutom.pl należy posiadać przy sobie w wersji elektronicznej lub papierowej. Brak możliwości okazania zezwolenia w formie elektronicznej jest równoznaczne z brakiem zezwolenia, co skutkuje konsekwencjami karnymi.
Na wszystkich jeziorach gdzie dozwolone jest wędkowanie z łodzi są wyznaczone miejsca do wodowania łodzi.
Na jeziorze Bytyńskim wodowanie łodzi wędkarskich dozwolone jest wyłącznie na terenie „Rybakówki” w Bytyniu.
NIE MOŻNA. Zabrania się wywozu zestawów karpiowych oraz zrywkowych jednostkami pływającymi (Ustawianie markerów oraz nęcenie z jednostki pływającej do odległości nie większej niż 50m od linii brzegowej jeziora).
Co oznacza, że do 50m od linii brzegowej jeziora można wywozić zestawy i ustawiać markery czy zrywki. Jeżeli chodzi o dalsze odległości można wędkować jedynie z rzutu.
Zakaz nie dotyczy jezior na których niedozwolone jest wędkowanie z łodzi, czyli na jeziorze Mormin, Orliczko, Lubosz Kuchenne, Lubocześnica, Barding.
Od 2023 trolling na jeziorach gospodarstwa Lutom jest dozwolony w okresie od 1 maja (na jeziorze Bytyńskim od 1 czerwca) do 31 grudnia. Dozwolony jest połów metodą trollingową z zachowaniem 1 wędka na osobę i maksymalnie 2 wędki na jednostkę pływającą.
Pływanie z silnikiem spalinowym dozwolone jest jedynie na jeziorze Chrzypskim w okresie od 1 czerwca do 30 września. Na pozostałych jeziorach pływać można jedynie na silniku elektrycznym.
Zbiór informacji
Najważniejsze odnośniki do informacji dotyczących wędkowania na jeziorach gospodarstwa Lutom
Zasady amatorskiego połowu ryb na jeziorach gospodarstwa Lutom
Stacjonarne punkty sprzedaży zezwoleń wędkarskich
Zakup elektronicznego zezwolenia przez stronę internetową
Spis wszystkich jezior w ofercie gospodarstwa Lutom
Poradnik jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem