fbpx

Zmiany na sezon wędkarski 2023

Zmiany na sezon wędkarski 2023

Wędkowanie na jeziorach gospodarstwa Lutom

W świecie wędkarskim zachodzą nieustanne zmiany, więc i u nas musiało się trochę pozmieniać. Zmiany dotyczą zarówno cen i rodzajów zezwoleń oraz regulaminu. Sporą zmianą jest również wprowadzenie zasad wędkowania „Złów i Wypuść” na jednym z naszych jezior.

Stałe zezwolenia wędkarskie (całoroczne)

Od 2023 rezygnujemy ze sprzedaży zezwoleń stałych na poszczególne jedno jezioro. Zezwolenia całoroczne można zakupić w dwóch opcjach na 14 lub 15 jezior gospodarstwa Lutom. Pierwsza opcja to zakup zezwolenia stałego które obowiązuje na 14 jezior, natomiast opcja druga to zakup zezwolenia stałego na jezioro Bytyńskie i 14 pozostałych jezior.

14 jezior gospodarstwa Lutom dotyczy jezior: Barding, Buszewskie, Chrzypskie, Jaroszewskie, Lubocześnickie, Lubosińskie Duże i Małe, Lubosz Kuchenne, Mormin, Orliczko, Pamiątkowskie, Pniewskie, Psarskie i Zajączkowskie.

Zezwolenie stałe (całoroczne) można zakupić w dwóch wariantach: z brzegu oraz z brzegu i łodzi. Wariant z brzegu umożliwia wędkowanie w dzień oraz w nocy zgodnie z okresami podanymi w regulaminie.

Zezwolenia stałe można zakupić jedynie w punktach sprzedaży w Lutomiu, Chrzypsku, Pniewach i Pamiątkowie.

Ceny zezwoleń stałych podane są na stronie TUTAJ

Zezwolenia dzienne i dobowe

Poza zezwoleniami całorocznymi nadal można zakupić zezwolenia jedno lub kilkudniowe, które obowiązują na jedno wybrane jezioro. Zezwolenia dzienne i dobowe można zakupić przez Internet oraz we wszystkich punktach sprzedaży.

Łowisko „Złów i Wypuść”

Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie zasad wędkowania „Złów i Wypuść” czyli tzw. nokill na jeziorze Białokoskim. Zasada „Złów i Wypuść” na tym jeziorze nie dotyczy jedynie sumów. Na jeziorze tym obowiązuje osobny regulamin niż na pozostałych jeziorach. Jezioro Białokoskie nie wchodzi również w skład jezior na które zakupić można stałe zbiorcze zezwolenie. Na jezioro to nadal można zakupić stałe zezwolenie ale jedynie w opcji jednocześnie z brzegu i z łodzi.

Zmiany w regulaminie

Od 2023 roku na jeziorach gospodarstwa Lutom obowiązują dwa regulaminy. Pierwszy regulamin dotyczy jeziora Białokoskiego, a drugi wszystkich pozostałych jezior łącznie z jeziorem Bytyńskim.

Zmiany dotyczące wszystkich jezior są następujące:

  • wydłużenie sezonu wędkarskiego dobowego do 31 grudnia na wszystkich jeziorach oraz wydłużenie sezonu wędkarskiego z łodzi na jeziorze Bytyńskim do 31 grudnia,
  • brak zakazu spinningowania z brzegu na jeziorze Bytyńskim,
  • możliwość połowu metodą trollingową na wszystkich jeziorach z zachowaniem 1 wędka na osobę i maksymalnie 2 wędki na jednostkę pływającą,
  • wprowadzenie zakazu wywozu zestawów karpiowych oraz zrywkowych jednostkami pływającymi na wszystkich jeziorach.

Zapis dotyczący wywózek karpiowych w regulaminie jest następujący:
„Zabrania się wywozu zestawów karpiowych oraz zrywkowych jednostkami pływającymi (Ustawianie markerów oraz nęcenie z jednostki pływającej do odległości nie większej niż 50m od linii brzegowej jeziora) Nie dotyczy jezior na których niedozwolone jest wędkowanie z łodzi.”

Co oznacza, że do 50m od linii brzegowej jeziora można wywozić zestawy i ustawiać markery czy zrywki. Jeżeli chodzi o dalsze odległości można wędkować jedynie z rzutu. Przepis ten jest taki sam jak funkcjonował od 2 lat na jeziorze Bytyńskim. Chodzi głównie o to, żeby wędkarze nie wywozili zestawów z jednego brzegu jeziora na drugi brzeg. Takie wywózki utrudniają pływanie po jeziorze i wędkowanie z łodzi oraz tworzy to niepotrzebne konflikty pomiędzy wędkarzami w które musieliśmy wiele razy ingerować.

Zapis ten nie dotyczy jezior gdzie niedozwolone jest wędkowanie z łodzi czyli: Barding, Lubocześnickie, Lubosz Kuchenne, Mormin i Orliczko.

Pełny regulamin amatorskiego połowu ryb na jeziorach gospodarstwa Lutom znajduje się TUTAJ

Ceny wszystkich zezwoleń znajdują się TUTAJ

W razie pytań zapraszamy do kontaktu na nr telefonu 603 387 310 lub poprzez nasze profile społecznościowe.

Do zobaczenia nad wodą!

Jezioro Białokoskie – Łowisko „Złów i Wypuść”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *