fbpx

Wędkarstwo spławikowe dla początkujących

Wędkarstwo spławikowe dla początkujących

Metoda idealna na początek

Jest to najpopularniejsza oraz najbardziej uniwersalna metoda wędkowania. Idealna dla początkujących wędkarzy ze względu na jej prostotę, łatwość doboru sprzętu oraz przystępność cenową. Podstawowe zasady tej metody nie powinny sprawić nikomu problemu, nawet najmłodszym pasjonatom, którzy poszukują ciekawego hobby.

Spławik

Podstawy wędkarstwa spławikowego

Podstawowym elementem tej metody jest spławik. Dostępnych jest wiele rodzajów spławików, różniących się zarówno kolorem, kształtem, wielkością oraz materiałem z którego zostały wykonane. Pełni on rolę sygnalizatora brań. Jego ruch polegający na częściowym zanurzaniu się, unoszeniu się lub „tańczeniu” po powierzchni wody informuje wędkarza o braniu. Po wyczuciu odpowiedniego momentu trzeba zaciąć wędką i przyholować rybę do brzegu. Spławik nie tylko pełni rolę sygnalizatora, drugim jego zadaniem jest ustawienie przynęty na odpowiedniej głębokości, zależnej od głębokości danego jeziora oraz odległości na jakiej spławik się znajduje.

Różne rodzaje spławików różniące się kolorem, kształtem, wielkością oraz materiałem z którego zostały wykonane

Aby rozpocząć swoją przygodę wędkarską tą metodą potrzebna będzie wędka teleskopowa lub składana z kołowrotkiem lub wędka bez kołowrotka czyli tzw. bat (długość od 3 do 9m) lub tyczka (długość od 8 do 16m). 

Wędkowanie na bata

Drugi rodzaj wędki czyli bat lub tyczka jest najlepszym wyborem dla początkującego wędkarza, która umożliwi zapoznanie się z wędkarstwem. Do tego rodzaju wędki wystarczy tylko przymocować gotowy zestaw ze spławikiem, obciążeniem i haczykiem jaki można zakupić w każdym sklepie wędkarskim, a następnie po nałożeniu przynęty można zaczynać swoją przygodę.

Gotowy zestaw do bata

Gdy zapoznamy się już z wędkarstwem spławikowym i poznamy jego zasady stosując bata lub tyczkę można do połowu ryb użyć wędki z kołowrotkiem, która umożliwi wędkowanie na większej odległości. Do wędki z kołowrotkiem potrzebne będzie poza żyłką i spławikiem, obciążenie oraz haczyk z przynętą. Szczegółowe metody mocowania wszystkich elementów wędki można bez problemu znaleźć w internecie. 

Metoda ta jest odpowiednia do połowu zarówno białorybu czyli ryb spokojnego żeru oraz ryb drapieżnych , więc sprawdzi się na wszystkich jeziorach w naszej ofercie. Link do spisu wszystkich jezior znajduje się tutaj.

Życzymy samych sukcesów wędkarskich zwłaszcza początkującym wędkarzom, którzy dopiero rozpoczynają swoją wędkarską przygodę!

Wędkarz łowiący metodą spławikową