fbpx

Wędkarstwo spinningowe

Wędkarstwo spinningowe

Wędkarstwo spinningowe to jedna z metod wędkarskich ukierunkowana na połów ryb drapieżnych takich jak sandacz, szczupak, sum czy okoń. Metoda ta polega na naprzemiennym zarzucaniu i ściąganiu przynęty za pomocą wędziska i kołowrotka.

Wędkarstwo spinningowe z łodzi

Przynęty spinningowe

Występuje wiele różnych przynęt stosowanych w tej metodzie wędkarskiej. Są to sztuczne przynęty w postaci gum, błystek, wahadłówek, obrotówek czy woblerów o różnych kształtach, rozmiarach i ciężarze, od którego zależy na jakiej głębokości przynęta będzie prowadzona. Zadaniem przynęty jest imitacja w wodzie ruchu żywej rybki, którą żywią się ryby drapieżne, w celu zachęcania ich do ataku.

Gumowe przynęty spinningowe
Wahadłówki / błystki spinningowe
Woblery

Zalety spinningowania

Jest to aktywna metoda wędkowania, niezwykle ekscytująca, która dostarcza wielu emocji, a więc zdecydowanie nie ma w niej miejsca na nudę. Jest to idealna metoda dla osób mniej cierpliwych i nielubiących oczekiwania na zdobycz w jednym miejscu. Poszukiwanie odpowiedniej miejscówki, wypatrywanie oznak aktywności drapieżników oraz podsuwanie im odpowiednio poprowadzonej przynęty sprawia, że metoda ta jest bardzo interesująca. Dodatkowo umożliwia kontakt z przyrodą w trakcie eksplorowania brzegu jeziora. Jeżeli mamy możliwość wędkowania z łodzi metoda ta jest jeszcze ciekawsza ze względu na możliwość szybkiego przemieszczania się po całym jeziorze w poszukiwaniu drapieżników.

Spinning z łodzi

Wiele z naszych jezior jest idealnym miejscem do wędkarstwa tą metodą m.in. Jezioro Bytyńskie ze względu na zróżnicowaną powierzchnię dna oraz występowanie kilku wysp, przy których często żerują ryby drapieżne, jest to jezioro sandaczowe w którym zdecydowanie nie brakuje tego szlachetnego gatunku ryb. Innym ciekawym jeziorem jest Jezioro Białokoskie, które również posiada urozmaicone dno, z wieloma podwodnymi górkami i stokami; drapieżnikami występującymi głównie w tym jeziorze są waleczne szczupaki i niezwykłe okazy okoni. Filmy prezentujące oba jeziora znajdują się poniżej