fbpx

Jezioro Pamiątkowskie

Jezioro Pamiątkowskie

Jezioro Pamiątkowskie

Położenie jeziora

Jezioro Pamiątkowskie położone jest na Pojezierzu Poznańskim, w województwie wielkopolskim, na terenie powiatu szamotulskiego, w Gminie Szamotuły, we wsi Pamiątkowo. Znajduje się ok. 10 km na południowy-wschód od Szamotuł i ok. 20 km od Poznania. Przy drodze nr 184 i linii kolejowej Poznań-Szamotuły.

Specyfika jeziora

Powierzchnia jeziora wynosi 76,8 ha. Średnia głębokość to 2,2 m, a maksymalna 4,9 m. Maksymalna długość to 2540 m, a szerokość 560 m. Typ jeziora linowo-szczupakowy. Pamiątkowo jest rynnowym, mocno wydłużonym i płytkim zbiornikiem położonym w zlewni pól agrarnych. Dopływ stanowi rów z kierunku Przecławia, który ma wyraźny wpływ na użyźnianie wód
jeziora. Około 70% zlewni stanowią pola uprawne i sady. Odpływ do rzeki Samy – lewobrzeżnego dopływu Warty. Dno na całej powierzchni jest wyrównane, z łagodnie opadającymi stokami, oprócz wąskiego pasa przybrzeżnego o dnie mineralnym. Całą powierzchnię tego pasa zalegają osady o średniej miąższości 0,5 m i miejscami, głównie przy odpływie ok.0,8 m. Roślinność wynurzona – cała linia brzegowa z niewielkimi przerwami porośnięta jest trzciną pospolitą, zaobserwować można też niewielkie skupiska pałki wąskolistnej, situ i manny mielec. Roślinność zanurzona – porasta dno do głębokości ok. 2,5 m, tworząc bujne łąki, głównie rogatek i wywłócznik. Roślinność pływająca – głównie zespoły grążela żółtego, osoki aloesowej, pojedyncze stanowiska grzybienia białego i przy odpływie – żabiściek pływający. Przeźroczystość wody latem jest dosyć niska ( do 60 cm), wskutek zakwitów sinic i zielenic. Na wschodnim brzegu jeziora usytuowane jest kąpielisko i pole namiotowe.

Mapa batymetryczna Jeziora Pamiątkowskiego

Wędkarstwo

Jezioro Pamiątkowskie świetnie nadaje się do wędkowania, przede wszystkim z brzegu z uwagi na liczne stanowiska wędkarskie i pomosty. Gatunkami ryb, które tutaj występują są węgorz, lin, szczupak, sandacz, okoń, karp, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć oraz sum. Do najczęściej łowionych tutaj ryb należą: leszcze, węgorze i sandacze.

Prezentacja jeziora z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wędkarstwa znajduje się w filmiku poniżej

Na kanale znajdują się również filmiki z dojazdem do poszczególnych stanowisk nad całym jeziorem

Zezwolenia wędkarskie

Zezwolenia wędkarskie na jezioro Pamiątkowskie zakupić można przez stronę internetową
www.zezwolenia-lutom.pl lub w Centrum Handlowym Natalia w Pamiątkowie.

Jezioro Pamiątkowskie o zachodzie słońca
Stanowiska wędkarskie nad Jeziorem Pamiątkowskim