fbpx

Jezioro Chrzypskie

Jezioro Chrzypskie

Położenie jeziora

Położone jest w gminie Chrzypsko Wielkie, na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, 9 km na południowy-wschód od Sierakowa.Do jeziora można dojechać drogą Kwilcz-Wronki lub Pniewy-Wronki do miejscowości Chrzypsko Wielkie.

Specyfika jeziora

Powierzchnia jeziora wynosi 304,9 ha. Średnia głębokość wynosi 6,1 m, a maksymalna 15 m. Maksymalna długość jeziora 2870 m, a szerokość 2220 m. Typ jeziora – leszczowy. Jezioro ma kształt wydłużony w kierunku z południa na północ. W części południowej posiada 3 większe zatoki wydłużone w kierunku północnym, zachodnim i wschodnim. Na jeziorze znajdują się 3 wyspy, większa zadrzewiona i dwie mniejsze. Teren otaczający jezioro jest niezwykle malowniczy, pagórkowaty. Nad jeziorem położone są trzy wioski: Chrzypsko Wielkie, Chrzypsko Małe oraz Łężęczki z dużym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym. Jezioro posiada 2 dopływy, jeden z jeziora Białokoskiego, drugi z Psarskiego. Odpływ zwany Strugą Ostrzenicy do jeziora Białeckiego, zamknięty na wypływie jazem z wygórnią. Dno jest silnie zróżnicowane, nierówne, w partii odpływowej muliste, w pozostałej twarde, piaszczyste z niewielkimi osadami organicznymi o miąższości od 0,1 do 0,4 m. Roślinność wynurzona porasta ponad 50% linii brzegowej z dominacją trzciny pospolitej, pałki i sitowia. Roślinność zanurzona jest bujnie rozwinięta, tworzy podwodne łąki porastające ok. 30 % powierzchni dna. Dominuje wywłócznik, rogatek, rdestnice i mech wodny. Roślinność pływająca tworzy rozległe skupiska w zatokach jeziora, zdominowane przez grążel żółty i grzybień biały oraz rzęsę trójrowkową. Przejrzystość wody latem wynosi ok. 1,8 m, wiosną i jesienią ponad 3m. Latem zdarzają się zakwity brunatnic lub zielenic.

Mapa batymetryczna Jeziora Chrzypskiego

Wędkarstwo

Jezioro Chrzypskie należy do jednych z najatrakcyjniejszych jezior Pojezierza Sierakowskiego dla wędkarzy ze względu na bardzo dobre warunki wędkowania z brzegu jak i z łodzi oraz dogodne położenie. W jego wodach występują niemalże wszystkie gatunki ryb słodkowodnych i nie jest rzadkością złowienie dwukilogramowych węgorzy, ponad dwukilogramowego szczupaka czy półkilogramowego lina. Zima to czas połowu dorodnych okoni spod lodu.
Gatunkami ryb które tutaj występują są leszcz, węgorz, szczupak, okoń, krąp, lin, karp, sandacz, karaś złocisty, płoć.

Prezentacja jeziora z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wędkarstwa znajduje się w filmiku poniżej

Miejsce do wodowania łodzi znajduje się przy ulicy Jeziornej w Chrzypsku Wielkim.

Mapa miejscowości Chrzypsko Wielkie z zaznaczonym miejscem do wodowania łodzi
Miejsce do wodowania łodzi nad Jeziorem Chrzypskim

Zezwolenia wędkarskie

Zezwolenia wędkarskie na jezioro Chrzypskie zakupić można przez stronę internetową www.zezwolenia-lutom.pl
lub u Pana Jerzego Skrzypkowiaka, ul. Jeziorna 13, tuż przy plaży w Chrzypsku, tel. 602 444 567.

Linia brzegowa Jeziora Chrzypskie od strony Chrzypska
Jezioro Chrzypskie