
Położenie jeziora
Jezioro znajduje się w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, na terenie gminy Chrzypsko Wielkie, około 6 km na północ od miasta Pniewy. Do jeziora dojedziemy z drogi krajowej nr 92 z której należy zjechać do miejscowości Pniewy, następnie drogą w kierunku Chrzypska Wielkiego. Po ok. 6 km dojedziemy do wsi Białokosz, gdzie znajduje się wygodny dojazd do jeziora z możliwością zwodowania łodzi.
Specyfika jeziora
Powierzchnia jeziora wynosi 146,0 ha. Średnia głębokość to 9,6 m, a głębokość maksymalna to 31,4m. Długość maksymalna jeziora 3830 m, a szerokość to 840 m. Typ jeziora – sielawowy. Jest charakterystycznym przykładem jeziora polodowcowego położonego wzdłuż stromych wzgórz morenowych. Brzeg zachodni jest wysoki i stromy z pięknym lasem mieszanym, linią brzegową urozmaiconą, gdzie w wodę wrzynają się dwa piękne półwyspy. Jezioro posiada kilka drobnych dopływów w południowej części i dopływ z jeziora lubocześnickiego. W północnej części jeziora odpływ do jeziora Chrzypskiego zwany strumieniem białokoskim. Różnica poziomów wynosząca 38m powoduje, że ma on charakter górskiego potoku.Dno jest silnie zróżnicowane, z dużymi spadami, z licznymi głęboczkami i 4 wysepkami o łącznej powierzchni 0,6 ha. W większości dno jest twarde, pokryte osadami o małej miąższości od 0,1 do 0,3 m, tylko przy dopływie i w zatokach miąższość ok. 0,5 m. Roślinność wynurzona. Około 90 % linii brzegowej porośniętej jest wąskim pasem trzciny pospolitej, pałki wąskolistnej i sitowiem jeziornym. Roślinność zanurzona jest mocno rozwinięta. Bogate zespoły pokrywają dno do głębokości 3 m, głównie to; rogatek, moczarka kanadyjska, wywłócznik, ramienice i rdestnice. Rośliny pływające. W okresie letnim, szczególnie w zatokach występują rozległe partie (ok.6 ha) grążela żółtego, grzybienia białego i strzałki wodnej. Przeźroczystość wody jest duża, waha się od 1,5 m w lecie do 3 m wiosna i jesienią. Latem zdarzają się zakwity planktonu i wtedy przeźroczystość spada do 0,6 m.

Wędkarstwo
Zbiornik ten odznacza się dużymi walorami wędkarskimi: dostępne brzegi, czysta woda, urozmaicone dno, z podwodnymi górkami i stokami. Do najatrakcyjniejszych okazów w jeziorze Białokoskim należą duże osobniki węgorza, leszcza, sandacza, suma i szczupaka. Od kilku lat jezioro stało się celem wędkarskich polowań na okonie, których rozmiary przeszły do legendy. Wędkarzom, którzy nastawiają się na nie, udaje się złowić ponad kilogramowe sztuki, na żywca lub sztuczne przynęty metodą spinningową. Ale największe okazy i ilości łowione są spod lodu. Gatunki ryb: sum, węgorz, szczupak, sandacz, okoń, lin, karp, leszcz, krąp, płoć.
Istnieje możliwość rozstawienia przyczep campingowych i namiotów tuż nad wodą od strony wsi. Nad jeziorem znajduje się odrestaurowany pałac, który oferuje noclegi i wyżywienie.
Zezwolenia wędkarskie
Zezwolenia wędkarskie na jezioro Białokoskie zakupić można przez stronę internetową www.zezwolenia-lutom.pl
lub w miejscowości Pniewy – Sklep Wędkarski Zenon Dudziak, ul. Pocztowa 2 Ł tel. 502 120 180; oraz w Chrzypsku Wielkim u Pana Jerzego Skrzypkowiaka, ul. Jeziorna 13, tel. 602 444 567
Prezentacja jeziora z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wędkarstwa znajduje się w filmiku poniżej

Miejsce wodowania łodzi
Slip do wodowania łodzi znajduje się we wsi Białokosz
