fbpx

Jezioro Białokoskie

Jezioro Białokoskie

Łowisko „Złów i wypuść”

Jezioro Białokoskie

Położenie jeziora


Jezioro znajduje się w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, na terenie gminy Chrzypsko Wielkie, około 6 km na północ od miasta Pniewy. Do jeziora dojedziemy z drogi krajowej nr 92 z której należy zjechać do miejscowości Pniewy, następnie drogą w kierunku Chrzypska Wielkiego. Po ok. 6 km dojedziemy do wsi Białokosz, gdzie znajduje się wygodny dojazd do jeziora z możliwością zwodowania łodzi.

Specyfika jeziora


Powierzchnia jeziora wynosi 146,0 ha. Średnia głębokość to 9,6 m, a głębokość maksymalna to 31,4m. Długość maksymalna jeziora 3830 m, a szerokość to 840 m. Typ jeziora – sielawowy. Jest charakterystycznym przykładem jeziora polodowcowego położonego wzdłuż stromych wzgórz morenowych. Brzeg zachodni jest wysoki i stromy z pięknym lasem mieszanym, linią brzegową urozmaiconą, gdzie w wodę wrzynają się dwa piękne półwyspy. Jezioro posiada kilka drobnych dopływów w południowej części i dopływ z jeziora lubocześnickiego. W północnej części jeziora odpływ do jeziora Chrzypskiego zwany strumieniem białokoskim. Różnica poziomów wynosząca 38m powoduje, że ma on charakter górskiego potoku.Dno jest silnie zróżnicowane, z dużymi spadami, z licznymi głęboczkami i 4 wysepkami o łącznej powierzchni 0,6 ha. W większości dno jest twarde, pokryte osadami o małej miąższości od 0,1 do 0,3 m, tylko przy dopływie i w zatokach miąższość ok. 0,5 m. Roślinność wynurzona. Około 90 % linii brzegowej porośniętej jest wąskim pasem trzciny pospolitej, pałki wąskolistnej i sitowiem jeziornym. Roślinność zanurzona jest mocno rozwinięta. Bogate zespoły pokrywają dno do głębokości 3 m, głównie to; rogatek, moczarka kanadyjska, wywłócznik, ramienice i rdestnice. Rośliny pływające. W okresie letnim, szczególnie w zatokach występują rozległe partie (ok.6 ha) grążela żółtego, grzybienia białego i strzałki wodnej. Przeźroczystość wody jest duża, waha się od 1,5 m w lecie do 3 m wiosna i jesienią. Latem zdarzają się zakwity planktonu i wtedy przeźroczystość spada do 0,6 m.

Mapa batymetryczna Jeziora Białokoskiego

Wędkarstwo

Jezioro Białokoskie to malownicze miejsce położone wśród lasów i pól na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Od 2023 roku to łowisko typu „złów i wypuść”, co oznacza, że połów ryb jest dozwolony, ale po złowieniu ryby trzeba ją od razu wypuścić z powrotem do wody.

Jezioro Białokoskie jest znane jako idealne miejsce dla wędkarzy, którzy chcą skorzystać z różnych metod połowu. Najbardziej popularną metodą jest spinning z łodzi, co pozwala na skuteczne łowienie ryb w różnych partiach jeziora.

W Jeziorze Białokoskim można spotkać wiele gatunków ryb, w tym okonie, szczupaki, leszcze, liny, karpie, sandacze i sumy. Dzięki temu wędkarze mają szeroki wybór i możliwość połowu różnych gatunków ryb. Woda w jeziorze jest wyjątkowo czysta i przejrzysta, dzięki czemu zdarzają się sytuację w których możliwa jest obserwacja ryb.

Jezioro Białokoskie to również piękne miejsce dla miłośników natury i turystów. Można tam zobaczyć różnorodne ptactwo, a także zwierzęta leśne, takie jak sarny czy jelenie. Z jeziora rozciąga się również piękny widok na okoliczne lasy parku krajobrazowego.

W skrócie, Jezioro Białokoskie to idealne miejsce dla wędkarzy, którzy chcą spróbować swoich sił w różnych metodach połowu, a także dla miłośników natury, którzy cenią sobie piękno wielkopolskiej przyrody.

Zezwolenia wędkarskie


Zezwolenia wędkarskie na jezioro Białokoskie zakupić można przez stronę internetową www.zezwolenia-lutom.pl
lub w miejscowości Pniewy – Sklep Wędkarski Zenon Dudziak, ul. Pocztowa 2 Ł tel. 502 120 180; oraz w Chrzypsku Wielkim u Pana Jerzego Skrzypkowiaka, ul. Jeziorna 13, tel. 602 444 567

Prezentacja jeziora z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wędkarstwa znajduje się w filmiku poniżej

Linia brzegowa Jeziora Białokoskiego od strony wsi Białokosz

Miejsce wodowania łodzi

Slip do wodowania łodzi znajduje się we wsi Białokosz

Zachód słońca nad Jeziorem Białokoskim