Kup zezwolenie przez internet e-zezwolenia << zamów

Jesli masz informacje na temat klusownictwa, nielegalnych polow lub dzialania na szkode ochrony przyrody i srodowiska - nie badz obojetny. Powiadom!!!
Posterunek Rejonowy PSR Chrzypsko Wielkie
KONTAKT

JEZIORO ZAJĄCZKOWSKIE

Położone jest na terenie gm. Pniewy. Od drogi krajowej nr 92 Poznań-Pniewy, skręcamy w miejscowości Podrzewie i poprzez Lubosinę , Buszewo po ok. 10 km osiągamy wieś Zajączkowo , położona na wschodnim brzegu jeziora.


Wyświetl większą mapę

Typ jeziora
- sielawowy. Bezpośrednią zlewnie jeziora zajmują pola uprawne i łąki oraz przy południowo-wschodnim brzegu wioska Zajączkowo. Jezioro posiada dwa małe dopływy z torfiarek i jeden okresowy z pól. (rów melioracyjny). Odpływ z jeziora znajduje się w pn-zach. jego części , jest mocno zarośnięty i łączy się z jeziorem Psarskim. Półwysep oddzielający dwa główne głęboczki jeziora dzieli je na dwie części: mniejszą (południową) i większą (północną). Na półwyspie znajduje się pałac z parkiem krajobrazowym.

Powierzchnia jeziora wynosi 46,5 ha. Średnia głębokość to 10,2 m, a maksymalna 35,4. Maksymalna długość jeziora to 1505 m, a szerokość 520 m. Jezioro jest wyraźnie rozgraniczone półwyspem, posiada mocno wypłyconą zatokę południową i rozległy głęboczek. Dno posiada bardzo regularnie ukształtowaną misę i równomiernie opada ku środkowi, gdzie znajduje się maksymalna głębokość (ok. 35,4 m) . Dno jest twarde, pokryte nierównomiernie osadami od 0,3 do 0,6 metra.

Roślinność wynurzona występuje wzdłuż ok. 80% linii brzegowej i tworzą ja głównie : trzcina pospolita, pólka wąsko- i szerokolistna, manna mielec oraz pojedyncze skupiska situ.

Roślinność zanurzoną tworzą liczne bujne łąki utworzone przez moczarkę kanadyjską, rogatek do głębokości 3 metrów.

Roślinność o liściach pływających zajmuje ok. 10 ha jeziora, tworząc rozległe obszary, złożone z grążela żółtego, grzybienia białego i strzałki wodnej.

Przejrzystość wody
jest bardzo dobra. Woda jest bardzo czysta, czego efektem są bardzo smaczne ryby, w okresie wiosny i jesieni woda osiąga przejrzystość do 4 m., latem 1 m.

Gatunki ryb: sieja, sielawa, leszcz, krąp, węgorz, sandacz, szczupak, lin, karaś złocisty, okoń, płoć, wzdręga, jazgarz, ciernik. Poławiane są duże okazy leszcza, szczupaka i węgorza. Zimą jezioro godne polecenia dla wędkowania podlodowego.

Warunki wędkarskie. Jezioro jest głębokie i bardzo czyste, interesująco wędkarskie. Najlepsze miejsca do wędkowania znajdują się wzdłuż wschodniego brzegu, od strony wsi Zajączkowo. Warto zaznaczyć , że wieś Zajączkowo jest otwarta na turystów. W najbliższym sąsiedztwie jeziora znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i pałac, gdzie można dobrze zjeść i znaleźć nocleg.