Kup zezwolenie przez internet e-zezwolenia << zamów

Jesli masz informacje na temat klusownictwa, nielegalnych polow lub dzialania na szkode ochrony przyrody i srodowiska - nie badz obojetny. Powiadom!!!
Posterunek Rejonowy PSR Chrzypsko Wielkie
KONTAKT

JEZIORO PAMIĄTKOWO

Jezioro Pamiątkowo położone jest w gm. Szamotuły, około 10 km na południowy-wschód od Szamotuł, ok. 20 km od Poznania, przy drodze nr 184 i linii kolejowej Poznań-Szamotuły. Na północnym krańcu jeziora leży wieś Pamiątkowo.


Wyświetl większą mapę

Typ jeziora: linowo-szczupakowy. Pamiątkowo jest rynnowym, mocno wydłużonym i płytkim zbiornikiem położonym w zlewni pól agrarnych. Dopływ stanowi rów z kierunku Przecławia , wpływający wyraźnie na użyźnianie wód jeziora. Około 70% zlewni stanowią pola uprawne i sady. Odpływ do rzeki Samy - lewobrzeżnego dopływu Warty. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się kąpielisko i pole namiotowe.

Powierzchnia jeziora wynosi 76,8 ha. Średnia głębokość wynosi 2,2 m, a maksymalna 4,9 m. Maksymalna długość to 2540 m, a szerokość 560 m.

Dno na całej powierzchni jest wyrównane, z łagodnie opadającymi stokami, oprócz wąskiego pasa przybrzeżnego o dnie mineralnym. Całą powierzchnię tego pasa zalegają osady o średniej miąższości 0,5 m i miejscami, głównie przy odpływie ok.0,8 m.

Roślinność wynurzona - cała linia brzegowa z niewielkimi przerwami porośnięta trzciną pospolitą, niewielkie skupiska pałki wąskolistnej, situ i manny mielec.

Roślinność zanurzona porasta dno do głębokości ok. 2,5 m, tworząc bujne łąki, głównie rogatek i wywłócznik.

Roślinność pływająca to głównie zespoły grążela żółtego, osoki aloesowej, pojedyncze stanowiska grzybienia białego i przy odpływie - żabiściek pływający.

Przeźroczystość wody latem dosyć niska ( do 60 cm), wskutek zakwitów sinic i zielenic.

Gatunki ryb: węgorz, lin, szczupak, sandacz, okoń, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, tołpyga, ukleja, jazgarz, ciernik.

Warunki do wędkowania są bardzo dobre, przede wszystkim z brzegu, z uwagi na liczne stanowiska wędkarskie i pomosty. Do najczęściej łowionych ryb należą: ładne okazy leszcza, węgorza i sandacza.