Kup zezwolenie przez internet e-zezwolenia << zamów

Jesli masz informacje na temat klusownictwa, nielegalnych polow lub dzialania na szkode ochrony przyrody i srodowiska - nie badz obojetny. Powiadom!!!
Posterunek Rejonowy PSR Chrzypsko Wielkie
KONTAKT

JEZIORO JAROSZEWSKIE

Jezioro położone jest w gminie Sieraków, nieopodal miasta. Dojazd z Poznania, drogą Poznań-Szczecin. W Kwilczu skręcamy na Sieraków Wlkp. Jezioro jest dobrze widoczne z drogi.


Wyświetl większą mapę

Typ jeziora-sielawowy. Jezioro położone jest na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Jest typowym zbiornikiem polodowcowym w pagórkowatym terenie, o wysokich brzegach, częściowo zalesionych. Posiada dopływ i odpływ do rzeki Warty. Na wschodnim brzegu jeziora zlokalizowano liczne ośrodki wczasowe i kąpieliska z pomostami i mocno rozwiniętą bazą turystyczno-gastronomiczną. Latem wschodni brzeg tętni życiem, liczne ośrodki przyciągają turystów z całej Polski - miłośników sportów wodnych, grzybobrania i wędkarstwa.

Powierzchnia jeziora wynosi 92,2 ha. Średnia głębokość wynosi 14,1 m, a maksymalna 35,7 m. Maksymalna długość wynosi 1850 m, a szerokość 1020 m.

Dno jest silnie zróżnicowane, z trzema głęboczkami, stromo opadającymi stokami i licznymi wypłyceniami. Dno jest silnie pofałdowane, miąższość osadów jest nieznaczna i wynosi średnio 20 cm.

Roślinność wynurzona porasta wąskim pasem ok. 80 % linii brzegowej, złożona jest głównie z trzciny pospolitej, tataraku, sitowia i pałki wąskolistnej.

Roślinność zanurzona pokrywa dno nierównomiernie, obejmując ok. 6 ha jego powierzchni, tworząc podwodne łąki. W wypłyconych partiach jeziora występują: wywłócznik, rdestnice, osoka aloesowa, ramienica.

Roślinność o liściach pływających
jest rozwinięta głównie w zatokach jeziora i składa się głównie z zespołu grzybienia białego i grążela żółtego.

Przeźroczystość wody - średnio 1,5m, czasem latem spada do 1 m.

Występujące gatunki ryb: sieja, sielawa, węgorz, szczupak, okoń, ukleja, lin, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, jazgarz, kiełb.

Warunki wędkowania. Do niedawna zbiornik był własnością Technikum Rybackiego w Sierakowie. Od 2009 roku został przejęty przez JSGR w Lutomiu i udostępniony do wędkowania za opłatą.

Do najczęściej poławianych ryb należą okazałe leszcze, płocie, okonie oraz sporadycznie duże szczupaki. Zimą można liczyć na piękne okazy okoni spod lodu.

Jezioro należy do atrakcyjnych wód wędkarskich z uwagi na zaplecze sportowo-rekreacyjne, dogodny dojazd, liczne pomosty i dość dobre dojścia z brzegu.