Kup zezwolenie przez internet e-zezwolenia << zamów

Jesli masz informacje na temat klusownictwa, nielegalnych polow lub dzialania na szkode ochrony przyrody i srodowiska - nie badz obojetny. Powiadom!!!
Posterunek Rejonowy PSR Chrzypsko Wielkie
KONTAKT

JEZIORO BIAŁOKOSZ

Położone jest w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, na terenie gminy Chrzypsko Wielkie, ok. 6 km na północ od miasta Pniewy. Do jeziora dojeżdżamy z drogi krajowej nr 92 najpierw do centrum Pniew, potem kierujemy się drogą , kierunek Chrzypsko, Wronki. Po ok. 6 km dojeżdżamy do wsi Białokosz.


Wyświetl większą mapę

Typ jeziora - sielawowy. Jest charakterystycznym przykładem jeziora polodowcowego położonego wzdłuż stromych wzgórz morenowych. Przy brzegu wschodnim niższym, bezleśnym, znajduje się wieś Białokosz, a w niej gospodarstwo rolne i odrestaurowany pałac, gdzie można przenocować. Brzeg zachodni jest wysoki i stromy z pięknym lasem mieszanym, linią brzegową urozmaiconą, gdzie w wodę wrzynają się dwa piękne półwyspy. Jezioro posiada kilka drobnych dopływów w południowej części i dopływ z jez. lubocześnickiego. W północnej części jeziora odpływ do jez. Chrzypsko Wielkie zwany strumieniem białokoskim. Różnica poziomów wynosząca 38 m powoduje, że ma on charakter górskiego potoku.

Powierzchnia jeziora wynosi 146,0 ha. Średnia głębokość to 9,6 m, a głębokość maksymalna to 31,4m. Długość maksymalna jeziora 3830 m, a szerokość to 840 m.

Dno jest silnie zróżnicowane, z dużymi spadami, z licznymi głęboczkami i 4 wysepkami o łącznej powierzchni 0,6 ha. W większości dno jest twarde, pokryte osadami o małej miąższości od 0,1 do 0,3 m, tylko przy dopływie i w zatokach miąższość ok. 0,5 m.

Roślinność wynurzona. Około 90 % linii brzegowej porośniętej jest wąskim pasem trzciny pospolitej, pałki wąskolistnej i sitowiem jeziornym.

Roślinność zanurzona jest mocno rozwinięta. Bogate zespoły pokrywają dno do głębokości 3 m, głównie to; rogatek, moczarka kanadyjska, wywłócznik, ramienice i rdestnice.

Rośliny pływające. W okresie letnim, szczególnie w zatokach występują rozległe partie (ok.6 ha) grążela żółtego, grzybienia białego i strzałki wodnej.

Przeźroczystość wody jest duża, waha się od 1,5 m w lecie do 3 m wiosna i jesienią. Latem zdarzają się zakwity planktonu i wtedy przeźroczystość spada do 0,6 m.

Gatunki ryb: sielawa, węgorz, szczupak, okoń, lin, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, ukleja, kiełb, ciernik.

Warunki do wędkowania. Zbiornik odznacza się dużymi walorami wędkarskimi: dostępne brzegi, czysta woda, urozmaicone dno, z podwodnymi górkami i stokami.
Do najatrakcyjniejszych okazów w jez. Białokosz należą duże osobniki węgorza, leszcza i szczupaka. Od kilku lat jezioro stało się celem wędkarskich polowań na okonie. Do legendy przeszły ich rozmiary. Wędkarzom, którzy nastawiają się na nie, udaje się złowić ponad kilogramowe sztuki, na żywca, bądź błystkę. Ale największe okazy i ilości łowione są spod lodu.
Latem istnieje możliwość rozstawienia przyczep campingowych i namiotów tuż nad wodą od strony wsi (za niewielką opłatą), a obok, w odrestaurowanym pałacu-noclegi i wyżywienie.